Cam’ın Tarihi

Camın ilk kullanımı M.Ö. 3000 yılına kadar dayanmaktadır. Ancak aklınıza günümüzdeki gibi ısıl işlemden geçirilen camlar gelmesin. Yapılan araştırmalarda cam ilk olarak, Mezopotomya’da değerli ve kısmen değerli taşlara alternatif olarak zeminlerde, duvarlarda ve süs eşyalarında kullanılmıştır.

 

Tarihi bilinen en eski cam, M. Ö. 1500’lerde Mısır’da bir firavuna ait olan boncuktur.
M. Ö. 1500’lerde var olan Fenikelilerin, dünya kültürüne ve gelişimine en büyük katkısı, günümüzdeki Latin alfabesinin atası olan 22 harfli alfabeyi icat etmeleri olarak bilinir. Bununla beraber tesadüfen de olsa ilk yapay camı ürettiklerine inanılır. Şöyle ki; Fenikeli denizciler, Suriye yakınlarında bir deniz kenarında kurdukları kamplarında ateş yakarlar. Yanlarındaki soda blokları ile ateş ile etkileşime geçen kumun ertesi gün şeffaf bir sıvıya, yani cama dönüştüğünü görürler.
Camın ilk kez büyük miktarlarda kullanılması, M.Ö. 1000’lerde yine Fenikelilerde görülmüştür. Özellikle süs eşyası olarak kullanılan fildişine cam uygulamaları yoğun olarak kullanılmıştır. Bu uygulamanın talep görmesiyle, Fenike’de cam işleme yayılmış ve gelişmiş, dönemine göre çok iyi ustalar yetişmeye başlamıştır.
Bu dönemlerde cam, büyük parçalar halinde üretilip, kesici veya aşındırıcı aletler ile işlenerek kullanılmaktaydı. Süs eşyasından sonra, ilaç, parfüm gibi değerli sıvıları saklamak amaçlı da kullanılmaya başlanmıştır.
M.Ö. 250lerde Mısır ve Suriye’de cam üfleme çubuğunun icadı ve balmumu kalıpların kullanımına başlanması ile cam kullanımı hızlı bir şekilde önce Roma sonra da tüm Avrupa’ya yayılmıştır. M.Ö. 1. Yyda Roma mimarisinde cam pencereler ve camı altın veya gümüşle sırlamak suretiyle cam yansıtıcılar yani günümüzdeki ayna olarak kullanmışlardır.
15. ve 16. Yüzyıllara geldiğimizde, camın merkezi artık Mezopotamya ve Mısır değil, Venedik ve özellikle Murano olmuştur. (Murano adası, günümüzde de cam sanatı ile ünlü olup, dünyanın dört bir yanından turistlerin ilgisini çekmektedir.)
Son birkaç yüzyıldaki bilimsel ve teknolojik gelişmeler ile cam hızla gelişmiş, süs eşyası, kap-kacak veya zenginlerin ulaşabileceği mimari bir ayrıntı olmaktan çıkmış, günlük hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olmuştur.
This site is registered on wpml.org as a development site.